Kotle jsou klíčovým zařízením pro efektivní vytápění domovů, kanceláří a průmyslových objektů, přičemž umožňují úsporu energie a snižují emise CO2. Moderní kotle jsou navrženy tak, aby splňovaly nejpřísnější energetické normy, a nabízejí řadu funkcí pro pohodlné a automatické řízení teploty.
O elektrokotlích se obvykle mluví jako o zdroji tepla s vysokou cenou za vytápění. Toto tvrzení nemusí být vždy pravdou, pokud je tato varianta vytápění vhodně zvolena. Výhodou elektrokotle je jeho vysoká účinnost, která se vyplatí především v malých a pasivních domech.
Pro tento typ bydlení se elektrokotel přímo nabízí. Vysoká účinnost a nízká tepelná ztrátovost těchto objektů v kombinaci s nízkoteplotním systémem podlahového topení je ideálním řešením.
Topení pomocí elektrokotle je také vhodné pro objekty, které nejsou trvale obydlené. Nejčastějším příkladem jsou chaty a chalupy. Moderní kotle dokáží topit tak, aby udržely v objektu teplotu nad bodem mrazu. Nechybí ani vzdálená správa, kdy můžete kotel ovládat dálkově, třeba přes mobilní aplikaci.
Posledním příkladem vhodně zvoleného elektrokotle jsou byty a malé prostory. Kotel malé prostory vytopí, není náročný na instalaci díky svým malým rozměrům.
Od roku 2015 se zpřísnila legislativa a plynové kotle musí být účinnější a zároveň produkovat méně emisí. Tyto požadavky splňují kondenzační kotle, a proto se v dnešní době s jinými modely nesetkáte.
Jak už vyplývá z názvu, využívá principu kondenzace. Při spalování plynu vznikají spaliny a součástí je i vodní pára. V klasickém plynovém kotli odchází nevyužita komínem pryč, ale kondenzační kotel ji ještě dokáže využít ke zvýšení účinnosti.
Běžný kotel dosahuje účinnosti 80-90 %, zatímco kondenzační kotle mají účinnost díky principu kondenzace až 110 %. Pro nejvyšší účinnost je ideální používat tyto kotle v teplotním spádu 55/35 °C, což znamená v kombinaci s podlahovým topením.